Íme egy pályakezdő fiatal beszámolója a 2016-os év Magyarországából.
Amim van: 2 diploma, 2 különböző szakterületen eltöltött, összesen kb. 10 hónapnyi szakmai gyakorlatom, egy angol nyelvvizsgám, valamint 2 hónap munka a közigazgatásban.
25 éves leszek egy hónap múlva.
A két diplomám összesen 6 évembe került.
A 6 évem szüleimnek "jobb, ha nem tudjuk" mennyi erőfeszítésébe került.
Szeptemberben megszűnt a munkahelyem, azóta keresem az igazit.
Ma, ha a családom nem támogatna, már csöves lennék.
Mik a lehetőségei egy fiatal pályakezdőnek?
A Magyar Állam adókedvezménnyel támogatja a friss diplomás pályakezdőket, ha jól tudom fél éven át, valamint a 25 év alatti korosztályt.
Ez nagyon szép és jó, de mi van, ha így sem kell a kedves 6 éven át képzett, mérnöknek csúfolt szerencsétlen a munkaerőpiacon?
Nem kell, mert túlképzett. Vagyis nem túlképzett, de a foglalkoztatók nem tudják, vagy nem akarják alkalmazni, mert többet kéne fizetni, mint egy középfokú végzettséggel rendelkező személynek.
Ha megnézzük az álláshirdetéseket ma, akkor az látható, hogy "legfeljebb érettségivel", 2-3 magas szinten ismert idegen nyelvvel és egyéb képesítésekkel keresnek embereket az állásokra.
Mondjuk az pont nem érdekel, hogy létezik ilyen ember érettségivel is, az más dolga.
Az én dolgom az, hogy micsoda lehetetlen helyzetbe kerül a végzése után, aki beleölt a kis életéből jó néhány évet egy teljesen hasztalan diplomába. Mert kedves olvasó, az környezetgazdálkodási agrármérnöki diploma, akármilyen kacifántos, piacos elnevezése is van, nemhogy megnyerő lenne, inkább elriasztja a munkáltatót, mert fogalma nincs a nagy átlagnak arról, hogy mire jó ez a képzettség.
(Helyesbítek: ha valaki eleve agrár gazdálkodó családból származik, annak még jól jöhet ez a képzettség. Ha van hozzá pár hektár földecskéje.)
Persze, mehetnék a mekibe is. CSAKHOGY! Ez sem opció.
Az bizony diákmunka. Meg hirtelen egy csomó minden diákmunka lett. Előző szakgyakorlati helyemen azért nem alkalmaznának, mint végzett mérnököt, mert kevesebbe kerül néhány diákot tartani.
Következő lépés: nézzünk szét más szakterületeken is!
Szétnéztem, elküldtem az önéletrajzom rengeteg helyre. Pár helyen voltam interjún is.
DE valamiért a milliárdnyi asszisztens, adminisztrátor és társaik típusú lehetőségek egyike sem jön össze, pedig ahhoz aztán tényleg nem kell semmi specifikus. De azért örülnek, ha van felsőfokú végzettséged.
A tapasztalatom az, hogy ha azt mondják, hogy "ez egy új munkakör", vagy nem kell szakirányú képesítés, akkor FOGALMUK SINCS ARRÓL, HOGY KIT, milyen kompetenciával KERESNEK. Behívnak mindenkit interjúra, akit csak bírnak, és előre meg nem fontolt kritériumok alapján döntenek. Ezek a legrosszabb interjúk, mert hirtelen az álláskereső válik interjúztatóvá. Azt gondolom, hogyha ilyen helyre valaki be is jut, az ott uralkodó fejetlenség miatt megbánja párszor még.
Amit még fontos tudni: a pályakezdőt, ha még az adókedvezmények végett sem alkalmazzák hosszú ideig, akkor nem fogja meg semmiféle szociális háló, ugyanis az említett helyzetben lévő személyek alá az már nem nyúlik el.
Amennyiben nincsen az elmúlt 3 v. 5 évben (<-nem emlékszem pontosan) összesen 365 ledolgozott napod, akkor a munkaügyi központ szóba sem áll veled. De nem ám. (Nem, a szakmai gyakorlati idő nem számít bele.)
Sőt, ha beregisztrálsz mégis - ami tök jó, ha mondjuk 3 hónap múlva nagyon messze találsz munkát, és ott kell laknod a közelben, mert lakhatási támogatást nyújtanak -, nem nyújtanak anyagi támogatást, sem a TB fizetése szintjén, de el kell vállalnod az első munkát, amit javasolnak, akármilyen rossz is az. Ha nem vállalod el, akkor törlik a regisztrációdat, elengedik a kezedet.
Amit tudni kell a munkaügyi központról, hogy az nem a felsőfokú végzettséggel rendelkező terepe.
Egyrészt főleg középfokú végzettséggel rendelkező embereket támogatnak az álláskeresésben, ilyen jellegű munkákkal is tudnak szolgálni főként, másrészt diplomával, ha sírva könyörögnél, akkor sem adnának lehetőséget az átképzésre. Mert neked felsőfokúd van.
Hiába akarsz a társadalom dolgozó, hasznos tagja lenni, akár műkörmösként vagy pékként. Tegyük fel, van egy dipid, de nem tudsz elhelyezkedni, és egészen pontosan 0 Ft van a zsebedben. TE AKKOR SEM TANULHATSZ PÉKNEK!!!!! És akkor megállt a tudomány.:)
Konklúzió: országunk egyik rettentő hibája:
nem piacképes szakokon
túlképzés és "túltermelés" történik.
Temérdek diplomásunkat szinte semmi sem tartja a felszínen. Csak anyuka meg apuka, akik reménykedtek, hogy a gyerek majd milyen könnyen el fog helyezkedni, mert az 30 éve még így volt.
A tanítás minősége már a legnevesebb egyetemeken is felhígult-tisztelet a kivételnek.
Nem becsülik meg a szakmunkát.
Ezért van számtalan betöltetlen munkahely, hiszen a jobb fizetés miatt a szakik külföldre özönlenek.
Nem kell ennyi bölcsész és mérnök, sem andragógus, sem szocpedes. Nem kell.
Minőségi és széleskörű szakmunkás képzés kell, jó kereseti lehetőségekkel.
Kitűnő felsőfokú képzés kell, korlátolt létszámban.
Hogy ne legyen több ilyen útvesztett, bolyongó, reménytelen ember, mint én.
Mentem volna fodrásznak.
:)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése